Jdi na obsah Jdi na menu
 


4 zásadní chyby při výchově dětí

A jednu velmi závažnou chybu  doplním. 

  • Nespokojená, vystresovaná maminka se strachem a  výčitkami svědomí, že své děti nevychovává dobře.

Co dítě nejvíce potřebuje je spokojená maminka smiley. Bez toho to prostě nefunguje. Nelze mít nespokojenou, vystreslou maminku a spokojené dítě..Pokud má vaše dítě jakékoli potíže (chování, zdraví) mrkněte se, mamky, na svůj život. 

Když mě osloví rodiče s prosbou o pomoc při jakémkoli problému jejich dítěte je vedena terapie přes mamku nebo taťku. Dítě není u terapie přítomno (pro dítě je velmi stresující naslouchat rozhovoru o svých nedostatcích a trápeních.

Nemohou se bránit, protože autorita se poslouchat musí – tak sedí, poslouchají a jsou smutnější a smutnější). sad Iva H.

 

4 zásadní chyby, které děláte při výchově dětí zřejmě i vy

 
Rodinná pohoda
 
aktualizováno 31.05.2017, 17:07 | Doma.cz/tvnoviny.sk

Možná si to ani neuvědomujete, ale na ratolesti mají velký vliv.

Výchova dětí není snadná. I ti nejdůslednější rodiče občas chybují. Děti od dospělých rychle přebírají vzorce chování. Možná si to proto ani neuvědomujete a svým jednáním i reakcemi negativně ovlivňujete vývoj jejich osobnosti.

 

Uznávaná psycholožka Lourdes 'Honey' Carandang pro portál Inquirer.net popsala čtyři zásadní chyby v chování rodičů, jimiž dětem ubližují. Možná se v nich najdete i vy.

 

Porovnávání dětí

 

Každé dítě je jiné. Lidská osobnost se vyvíjí postupně, ale už v prvních letech dětství se projeví naše individualita a jedinečnost. Snažte se ji podporovat. Pokud máte dětí více, nesrovnávejte je a nechtějte od nich, aby reagovaly stejně. Pokud jeden ze sourozenců dostává ve škole jednotky, ale druhé dítě má horší známky, nevyzdvihujte před ostatními jen zdánlivě úspěšného potomka.

 

"Je to součást šikany, která je velmi citlivá," vysvětluje psycholožka. Vaše druhé dítě totiž může vynikat například v uměleckých aktivitách. Své ratolesti neporovnávejte ani s jejich spolužáky nebo vrstevníky. Nevědomě jim tak podkopáváte sebevědomí.

 

Nenálepkujete je

 

I nevinné přezdívky mohou ublížit. Není špatné děti občas mile pojmenovat, ale neustále štítkování již není na místě. Pokud váš syn stále poslouchá, že je "neřád", "lenoch" nebo "truhlík", časem to může špatně působit na jeho sebevědomí. A to i přesto, že vy to myslíte žertovně. Navíc dívky obzvlášť špatně snášejí poznámky na svůj vzhled. Dětská psychika je citlivá, proto si dejte pozor, abyste to nepřehnali.

 

 

Děti si hrají

 

 

Nebuďte jim špatným příkladem

 

Pokud chcete, aby z vašich ratolestí vyrostly čestní, úspěšní a dobří lidé, buďte jim příkladem. Ukažte jim, jak se mají chovat k druhým. Je důležité, aby přes vás viděli, jak mají komunikovat s lidmi. Vliv má však i to, jak se rodiče chovají sami k sobě. Pokud je otec k matce arogantní, děti se naučí, že je normální, aby se tak muž choval k ženě. "Je to proto, že děti modelují sami sebe podle svých rodičů," dodává psycholožka.

 

 

Nefavorizujte

 

Mnozí rodiče to nikdy nepřiznají, ale jejich přístup k vlastním dětem nemusí být stejný. Pokud je jedno z vašich dětí příliš hyperaktivní, je snadné na něj hodit vinu. Snažte se ve výchově nedělat rozdíly. Možná si to bude vyžadovat větší sebekontrolu, ale stojí to za to. Objektivní a rovný přístup k vašim ratolestem je naučí lidi rychle nesoudit. Základem je, abyste je vždy pozorně poslouchali.

 

"Co nevidíme, je, že původ chování může pramenit z domova. Takže si buďme vědomi toho, jakou disciplínu žádáme od našich dětí," radí na závěr psycholožka.

 

Bezchybní rodiče z vás zřejmě nikdy nebudou. Ale pokud si občas dáte pozor a vyvarujete se některých chyb, pomůžete tak dětem vyformovat si zdravou psychiku. A to určitě stojí za trochu sebekontroly

 
 

 


Poslední fotografie


Facebook

Kontakt

Alternativní poradna

Iva Hemská
Sukova třída 1556
Pardubice

728944736

ivahkinez@seznam.czArchiv

Kalendář
<< listopad / 2017 >>

Statistiky

Online: 2
Celkem: 219070
Měsíc: 3525
Den: 99